Art & Art History Awards

Annual Student Awards

Each November, the Art and Art History Program hosts an annual Awards Ceremony at the Annie Smith Arts Centre. Program alumni are often chosen as our keynote speakers, and award donors, faculty, staff and administrators present the awards to the student winners. See a PDF of the 2016 Awards brochure.

Keynote speakers at our Awards Event include the following: in 2013, David Vivian, scenographer and  Professor, Department of Dramatic Arts, Brock University (graduated 1987); in 2012, Stephen Fakiyeshi, artist and curator (graduated 1994); in 2011, Amie Tolton, educator (graduated 2001); in 2010, Pauline Zahalan tattoo artist and business owner (graduated 1995); in 2009, Carol-Ann Ryan, curator, writer and educator (graduated 2001); in 2008, William Huffman, public arts administrator (graduated 1991); in 2007, Jennifer Matotek, artist and curator (graduated 2001); in 2006, Tannis Nielsen, artist and educator (graduated 2002); in 2005, Richie Mehta, filmmaker (graduated 2001); in 2004, Shannon Anderson, curator (graduated 1997); in 2003, Arta Theophylactou, educator (graduated 1999); in 2002, Terry Pidsadny, photographer (graduated 1996); in 2001, Bob Phillips, educator (graduated 1980); in 2000, Francine Périnet, Oakville Galleries Director; in 1999, William Huffman, public arts administrator (graduated 1991); in 1998, Denyse Thomasos, artist and educator (graduated 1987).

Our students' work is also recognized in a number of external competitions every year.

Dr. Annie Smith Graduate Awards offered to AAH Program Graduates

In 2007, Art and Art History Program Founder Dr. Annie Smith left the college an endowment to fund scholarships for AAH program graduates accepted into MFA, MA and other graduate programs. With matching support from the Ontario government, the endowment is worth 1.2 million dollars.

UTM Academic Awards

DR. ANNIE SMITH AWARD IN ART AND ART HISTORY
For a student(s) who embodies the spirit and most exemplifies the objectives of the program

2016 Recipient: Kamryn Mcfarlane
 

THE SYLVIA C. MORTON AWARD
For highest cumulative average in studio courses

2016 Recipient: Rebecca Ann Filman

THE MARGARET LAIDLAW MEMORIAL AWARD
For highest cumulative overall grade point average for a student entering the fourth year of the Art & Art History Program

2016 Recipient: Monique Van Tetering

THE CATHERINE QUESNEL PRIZE: For highest cumulative overall grade point average for a student entering the third year of the Art & Art History Program

2016 Recipient: Yanjun Lin

PROFESSORS LUBA ELEEN, TOM MARTONE & BOGOMILA WELSH PRIZE IN ART HISTORY: High academic standing in Art History

2016 Recipient: Brooke Fernetti
 

DVS Academic Awards

ART HISTORY PRIZE: Outstanding documentary film, "Reading Wöllfflin's 'Principles': Toronto Stories"

2016 Recipients: Julien Balbontin, Klasha Fernandes, Hilary Dow, Marcos Villar, Brooke Fernetti, Chelsea Quinton

BEST EXHIBITION PROPOSAL IN CURATORIAL STUDIES PRIZE

2016 Recipient: Stephanie Sousa

VISUAL CULTURE AND COMMUNICATION PRIZE: Outstanding Graphic Narrative, "In Loving Memory of my Great-Grandfather"

2016 Recipient: Sarah Lowe

TIFF CINEMA STUDIES PRIZE: Outstanding paper: "Sum of all Memories: Ang Lee Film Analysis of Hulk and Life of Pi"

2016 Recipient: Stephanie Blaquera

ART HISTORY HAS ITS EYES ON YOU AWARD: For a student showing promise in Art History

2016 Recipient: Sarah Kaitlyn Pereux
 

BLACKWOOD GALLERY AWARD: Outstanding service to the gallery

2016 Recipient: Triveni Srikaran
 

Volunteer Activity

CANADIAN ART AWARD: Recognition of Volunteer Activities

2016 Recipients: Michaela Lucio, Katarina Kaneff, Varshiini Ravishankar, Shavon Madden, Heather Riley, Denyca Decaen, Chelsea Ryan

Studio Awards

VIVIAN DUONG AWARD IN MENTORSHIP

2016 Recipient: Amrita Virdi

THE ROGER JOWETT MEMORIAL AWARD: Excellence in senior level in Photography and/or Painting

2016 Recipient: Audrey Yip

ALICE RYCROFT WOMEN'S ART ASSOCIATION OF CANADA AWARD

For highest cumulative overall grade point average for a student entering the fourth year of the Art & Art History Program

2016 Recipient: Xi Chen

OAKVILLE GALLERIES AWARD: Excellence in studio work

2016 Recipient: John Campbell

YYZ ARTISTS' OUTLET AWARD: Excellence in support of cross-disciplinary curatorial practices

2016 Recipient: Dahyun Nam

ALUMNI AWARD: Excellence in Studio Work

2016 Recipient: Shavon Madden

SUPERFRAME AWARD: Excellence in 2D Artwork

2016 Recipient: Raphael Maturine

"C" MAGAZINE AWARD: Excellence in Art Writing

2016 Recipient: Susanna Qu

Professional Practice

AKIMBO "LET'S TALK ABOUT ME FOR A MINUTE" AWARD: Excellence in Professional Practices

2016 Recipient: Matthew Morales

Drawing Awards

ARTICULATIONS SUPPLY CENTRE RESOURCE: Excellence in Drawing 1

2016 Recipients: Paige Julian, Salwat Rana

ABOVEGROUND ART SUPPLIES FACULTY AWARD: Excellence in Drawing 2

2016: Recipients: Ha Yung Kim, Miranda Szuberwood

FACULTY DRAWING AWARD: Excellence in Drawing 3

2016 Recipient: Samantha Pufek

FACULTY DRAWING AWARD: Excellence in Drawing 4

2016 Recipients: Julien Balbontin, Janine Malaca

Design Awards

FACULTY DESIGN AWARD: Excellence in Design 1

2016 Recipient: Julie Nowakowski

FACULTY DESIGN AWARD: Excellence in Design 2

2016 Recipient: Brenda Thomas Bradley

FACULTY DESIGN AWARD: Excellence in Design 3

2016 Recipients: Josephine Chrysant Jonatan, Farah Saad

FACULTY DESIGN AWARD: Excellence in Design 4

2016 Recipient: Veronica Prokopovych

Painting Awards

D.L. STEVENSON & SONS AWARD: Excellence in Painting 1

2016 Recipients: Josephine Chrysant Jonatan, Sarah Kaitlyn Pereux, Paige Julian, Emily Monica Studzinski

PAINTING 2 AWARD: Excellence in Painting 2

2016 Recipients: Hilary Dow, Miranda Szuberwood

ABOVEGROUND ART SUPPLIES FACULTY AWARD: Excellence in Painting 3

2016 Recipients: Amrita Virdi, Dahyun Nam, Xi Chen, Jennifer Donolo

FACULTY AWARD: Excellence in Painting 4

2016 Recipients: Olivia Brouwer, Jordan Clawsey, Nafiseh Emadmostofi, Michaela Lucio, Triveni Srikaran

Photography Awards

ART GALLERY OF ONTARIO AWARD: Excellence in Photography 1

2016 Recipients: Julia Bonavita, Michael Kashuba

MAGENTA FOUNDATION AWARD: Excellence in Photography 2

2016 Recipient: Wing Lam Tse

GALLERY 44 AWARD: Excellence in Photography 2

2016 Recipient: Mark Aguirre

VISTEK AWARD OF EXCELLENCE IN PHOTOGRAPHY: Excellence in Photography 3

2016 Recipient: Audrey Yip

TRINITY SQUARE VIDEO AWARD: Excellence in Photography 3

2016 Recipient: Josephine Chrysant Jonatan

FACULTY PHOTO AWARD: Excellence in Photography 4

2016 Recipient: Chrisopher Berwick

TORONTO IMAGE WORKS AWARD: Excellence in Photography 4

2016 Recipient: Veronica Prokopovych

ANDY PATRICK AWARD: Excellence in Photography 4

2016 Recipient: Amy Dianne Caperchione

Print Media Awards

PAPER PLACE AWARD: Excellence in Print Media 1

2016 Recipients: Nada Hafez, Sundeep Kaur Dhaliwal, Charley Yip, Paige Julian, Su Min Suh

FACULTY PRINT MEDIA AWARD: Excellence in Print Media 2

2016 Recipients: Rebecca Michelle Dedrick, Michaela Lucio, Emiley Webb

SCREENTEC AWARD: Excellence in Print Media 2

2016 Recipient: Heather Riley

OPEN STUDIO AWARD: Students showing most promise in Print Media 3

2016 Recipients: Suzanne Yeh, Madolyn Bradley

FACULTY AWARD OF EXCELLENCE: Excellence in Print Media 3

2016 Recipient: Alyssa Robinson

JAPANESE PAPER PLACE AWARD: Excellence in Print Media 3

2016 Recipients: Chelsea Quinton, Else Holler

FACULTY PRINT MEDIA AWARD: Excellence in Print Media 4

2016 Recipient: Olivia Brouwer

Sculpture Awards

TEXTILE MUSEUM OF CANADA AWARD: Excellence in Sculpture 1

2016 Recipient: Xinghua Lin

MUSEUMPROS SCULPTURE 1 AWARD: Excellence in Sculpture 1 

2016 Recipients: Nada Hafez, Karol Gallegos Carrera, Alex Detwiler, Yanjun Liu, Anrun Guo

SHERIDAN BOOKSTORE SCULPTURE 1 AWARD: Excellence in Sculpture 1

2016 Recipient: Ryan Manahan

SCULPTURE SUPPLY CANADA AWARD: Excellence in Sculpture 3

2016 Recipients: Monica Bujas, Stephanie Payne

RANDOM STUFFAGE AWARD: Excellence in Sculpture 1

2016 Recipient: Purvi Qadri

PAUL KIPPS AWARD: Excellence in Sculpture 3

2016 Recipients: Xi Chen, Julianna Cirinna

THERESE BOLLIGER AWARD: Excellence in Sculpture 4

2016 Recipient: Shavon Madden

Video, Sound, Performance Award

VIDEO SOUND PERFORMANCE FACULTY AWARD: Outstanding work in Video Sound Performance

2016 Recipients: Kamryn Mcfarlane, Audrey Yip

Past & Present Techniques Awards

PAST AND PRESENT TECHNIQUES AWARD: Excellence in Past & Present Techniques

2016 Recipients: Su Min Suh, Stephanie Payne, Brianne Cynthia Carroll, Scarlett Leung