2019 Awards of Excellence

The Department of Geography has striven to promote and recognize excellence among our undergraduate and graduate students for academic achievements in the fields of Geography, Environment, Geographical Information Systems and leadership.

On Wednesday, April 24th, 2019, we celebrated over 20 recipients for their academic excellence and a positive impact on their peer through their leadership.

CONGRATULATIONS TO THE 2019 AWARD RECIPIENTS!

Geography, Environment, and GIS

Awards of Excellence 2019

Graduate First Paper Award

  • Duc Phuong Dao
  • Janina Kowalski
  • Lea Ravensbergen
  • Tim Ross
  • Karl Chastko
  • Naomi Schwartz

Graduate Student Service and Leadership Award

  • Mitchell Bonney

Undergraduate Student Service and Leadership Award

  • Minal Waqar

Ferenc Csillag Award

  • Lana Bibi

Donald Putnam Award

  • Minal Waqar

Howard Andrews Award

  • Melanie Maddix

Gunter Gad Memorial Scholarship

  • Shuyue Qiao

Gunter Gad Memorial Scholarship

  • Shuyue Qiao

Ignat Kaneff Awards

  • Carina Suleima
  • Michael Chapuis

Environment Canada Scholarship for Academic Excellence

  • Vibhor Rohatgi

Credit Valley Conservation Foundation Award

  • Gabriella Murphy
Departmental Awards of Excellence:

Environmental Management

  • Andrew O’Brien

Environmental Science

  • Adrianna Kosmyna

Physical Geography

  • Jacquelyn Wood

Human Geography

  • Valerie Herrmann

Geographical Information Science HBSc

  • Guillaume Perreault

Best Thesis

  • Melanie Maddix

CAG Award

  • Melanie Maddix
Best Thesis
Best Thesis

Award recipient: Melanie Maddix
Presenter: Joe Leydon

CAG Award
CAG Award

Award recipient: Minal Waqar
Presenter: Yuhong He

Credit Valley Conservation Foundation Award
Credit Valley Conservation Foundation Award

Award recipient: Gabriella Murphy
Presenter: Monika Havelka

Donald Putnam Award
Donald Putnam Award

Award recipient: Minal Waqar
Presenter: Scott Munro

Environment Canada Scholarship for Academic Excellence
Environment Canada Scholarship for Academic Excellence

Award recipient: Vibhor Rohatgi
Presenter: Harvey Shea

Environmental Management
Environmental Management

Award recipient: Andrew O’Brien
Presenter: Barb Murck

Graduate Student Service and Leadership Award
Graduate Student Service and Leadership Award

Award recipient: Mitchell Bonney
Presenter: Tenley Conway

Gunter Gad Memorial Scholarship
Gunter Gad Memorial Scholarship

Award recipient: Shuyue Qiao
Presenter: Alan Walks & Leila Gad

Howard Andrews Award
Howard Andrews Award

Award recipient: Melanie Maddix
Presenter: Laurel Besco & Luba Andrews

Ignat Kaneff Awards
Human Geography

Award recipient: Valerie Herrmann
Presenter: Nicole Laliberte

Ignat Kaneff Awards
Ignat Kaneff Awards

Award recipient: Carina Suleima
Presenter: Nicole Laliberte

Undergraduate Student Leadership Award
Undergraduate Student Leadership Award

Award recipient: Minal Waqar
Presenter: Joe Leydon

Ferenc Csillag Award

Award recipient: Lana Bibi

Environmental Science

Award recipient: Adrianna Kosmyna

Physical Geography

Award recipient: Jacquelyn Wood

Ignat Kaneff Awards

Award recipient: Michael Chapuis

Geographical Information Science

Award recipient: Guillaume Perreault

Graduate First Paper Award

Award recipients:
Karl Chastko
Janina Kowalski
Guillaume Perreault
Duc Phuong
Lea Ravensbergen
Tim Ross
Naomi Schwartz